افسانه مرد شکست‌ناپذیر

اگر در شرق هنرهای رزمی بیشتر بر پایه سرعت، چابکی، فرزی و به‌کارگیری فنون رزمی استوار باشد، اما در غرب و با توجه به فیزیک بدنی غربی‌ها، انجام حرکت‌های رزمی بیشتر بر پایه قدرت است.

به گزارش همشهری آنلاین، اما در این بین، اسکات ادکینز بازیگر و رزمی‌کار معروف انگلیسی توانسته علاوه بر به‌کارگیری قدرت در انجام حرکات رزمی، به دلیل فیزیک بدنی قوی‌اش، سرعت را هم ضمیمه کارش کند و به همین دلیل طرفداران زیادی هم پیدا کرده است؛ چراکه مبارزاتی که اسکات ادکینز در آنها می‌درخشد ترکیبی از سرعت رزمی‌کاران شرقی و قدرت و خشونت رزمی‌کاران غربی است. این هنرپیشه خوش‌استیل، در رشته‌های تکواندو، ووشو، کیک بوکسینگ، جودو و جوجیتسو کمربند مشکی دارد و از اساتید شناخته شده ورزش رزمی کیک بوکسینگ است.

این بازیگر و رزمی‌کار معروف انگلیسی که در ۱۷ ژوئن ۱۹۷۶ به دنیا آمده، به خاطر ایفای نقش شخصیتی به اسم یوری بویکا در فیلم‌های «شکست‌ناپذیر ۲» درسال ۲۰۰۶ و «شکست‌ناپذیر ۳» در سال ۲۰۱۰ معروف شده است، طوری که طرفداران فیلم‌هایش بیشتر او را با اسم بویکا مورد خطاب قرار می‌دهند. از دیگر فیلم‌های این بازیگر جوان می‌توان به پلنگ صورتی در سال ۲۰۰۶ و نینجا در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد؛ فیلم‌هایی که باعث شدند مهارت‌های رزمی اسکات بیش از پیش به چشم بیاید و نظر کارگردانان زیادی به او به عنوان یک رزمی‌کار ماهر جلب شود.

دوران کودکی

ادکینز در منطقه ساتن کولدفیلد در نزدیکی بیرمنگام انگلیس، در خانواده‌ای با پیشه قصابی و طبقه اجتماعی متوسط به دنیا آمد و در کنار برادر بزرگترش، کرگ بزرگ شد. در خانواده آنها، چیزی که بیش از همه چیز جلب‌نظر می‌کرد، روابط صمیمی برادرها با هم و با پدر و مادرشان بود. اسکات دوران کودکی پرشرو شوری را پشت سر گذاشت؛ او که از بچگی بسیار بازیگوش بود عادت داشت که شب‌ها خود را در طبقه پایین خانه‌شان مخفی کند و پس از اینکه مطمئن می‌شد بقیه اعضای خانواده‌اش به خواب رفته‌اند، به طور پنهانی تمام شب را به تماشای فیلم‌های رزمی مشغول می‌شد و بعد از آن تازه یاد درس‌هایش می‌افتاد.

به خاطر همین علاقه سیری‌ناپذیر به ورزش بود که اسکات از ۱۰ سالگی به همراه پدر و برادرش به باشگاه محلی جودویی که در نزدیکی خانه‌شان قرار داشت رفت و به همین دلیل مهارت‌های گسترده‌ای در هنرهای رزمی پیدا کرد. در سن ۱۴ سالگی، اسکات که جودو را به‌خوبی آموخته بود به فکر یادگرفتن یک ورزش رزمی جدید افتاد و این بار سراغ تکواندو رفت و تحت نظر مربی‌ای به نام ران سرجیو قرار گرفت و تمرینات سختی را برای به دست آوردن مهارت در این رشته انجام داد؛ او حالا معتقد است که نرمی و انعطاف‌پذیری پاهایش را مدیون سال‌هایی است که تحت‌نظر استاد خود به این ورزش رزمی می‌پرداخت. پس از گذشت چند سال، اسکات که در تکواندو هم مهارت کافی را به دست آورده بود، سراغ رشته جذاب کیک بوکسینگ رفت و زیر نظر مربی‌ای به نام آنتونی جونز، حرکات سخت این رشته ورزشی را هم یاد گرفت.

افسانه مرد شکست‌ناپذیر

رفیق صمیمی فرانکی!

اگر جزو طرفداران فیلم‌های رزمی باشید حتما اسم و چهره ژان کلود ون دام یا همان فرانکی برای شما آشناست؛ بهتر است بدانید که اسکات ادکینز علاقه زیادی به ژان کلود ون دام دارد و همین مساله باعث نزدیکی این دو بازیگر و دوستی صمیمی‌ای بین آنها شده است. البته این علاقه علاوه بر دوستی این دو بازیگر، باعث شده که سبک مبارزات اسکات هم به فرانکی شباهت زیادی داشته باشد. نکته جالب اینجاست که این مساله نظر کارگردانان زیادی را هم به خودش جلب کرده، تا جایی که آنها تاکنون ۴ بار در فیلم‌های سینمایی مختلف با هم همبازی شده‌اند.

اولین همکاری این ۲ رزمی‌کار به فیلم «چوپان» در سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد؛ استقبال مخاطبان از حضور این دو چهره سینمایی معروف در یک فیلم باعث ادامه همکاری آنها شد؛ به این ترتیب اسکات و فرانکی در سال ۲۰۱۱ در فیلم «بازی‌های ترور»، و در سال ۲۰۱۲ در فیلم‌های «سرباز جهانی» و «اکسپندیبلز ۲» با هم روی پرده سینما ظاهر شدند.

حرفه؛ بازیگر رزمی‌کار

اما پای اسکات از وقتی به دنیا بازیگری باز شد که در کالج ساتن کولدفیلد در کلاس تئاتر ثبت‌نام کرد و از همین جا علاقه شدیدش به دنیای پرزرق و برق بازیگری شروع شد. اولین پیشنهاد رسمی به او برای شرکت در فیلم مبارزه بزرگ، یکی از فیلم‌های رزمی ساخت کشور هنگ‌کنگ، داده شد. این برای اولین‌بار بود که اسکات به شرق آسیا سفر می‌کرد و این موقعیت را به‌دست آورد تا با کارگردانان و چهره‌های بزرگ سینمای رزمی دنیا مثل یوآن وو-پینگ، کوری یئون، ساموهانگ و جکی چان از نزدیک دیدار و همکاری کند.

بازی او در فیلم مبارزه بزرگ، با وجود حضور کوتاهش، آغازی بود بر ورود او به عرصه سینما. تا اینکه از او دعوت شد به عنوان بازیگر میهمان در سریال «پزشکان» در سال ۲۰۰۰ شرکت کند؛ بعد از این سریال بود که چهره اسکات ادکینز برای همه شناخته شد و همه متوجه پسر جوانی شدند که اندام ورزیده‌ای داشت و حرکات و فنون رزمی را به‌خوبی در مقابل دوربین به نمایش می‌گذاشت. البته اسکات در این فیلم‌ها معمولا یا نقش بادیگارد را بازی می‌کرد یا در مبارزات در برابر بازیگر اصلی فیلم حضور پیدا می‌کرد.

درخشش یک بازیگر

مهارت فنی ویژه اسکات در فیلم نیروهای ویژه در سال ۲۰۰۳ که نقش تالبوت را بازی می‌کرد بیشتر به چشم آمد و توانست توانایی‌های خود را بیشتر اثبات کند. علاوه بر این اسکات در همین سال در فیلم مدال بزرگ که جکی چان بازیگر نقش اول آن بود بازی کرد. البته این اولین همکاری این دو چهره معروف سینمای رزمی نبود و اسکات پیش از این در سال ۲۰۰۱ در فیلم «جاسوس تصادفی» که جکی چان در آن بازی می‌کرد هم حضوری کوتاه داشت.

اسکات بعد از بازی در دو فیلم دیگر در سال ۲۰۰۵ و همچنین فیلم معروف پلنگ صورتی در سال ۲۰۰۶ تجربه لازم برای درخشش در سینمای جهان را به‌دست آورد تا سرانجام با بازی در فیلم شکست‌ناپذیر ۲ (مقاومت آخرین مرد) در سال ۲۰۰۶ به شهرت جهانی رسید. او در این فیلم نقش یوری بویکا را بازی کرد. درخشش او در این فیلم تا اندازه‌ای بود که هنوز هم خیلی‌ها او را با اسم بویکا صدا می‌زنند. در این فیلم مایکل جی وایت در نقش جورج چمبرز و اسکات ادکینز در نقش یوری بویکا ایفای نقش می‌کردند. داستان فیلم درباره جورج چمبرز، قهرمان بوکسی است که برای شرکت در مسابقات بوکس به روسیه می‌رود ولی در آنجا به او تهمت حمل هروئین می‌زنند و به زندان فرستاده می‌شود.

چمبرز در زندان متوجه می‌شود که یک دوره مسابقات رزمی فول به صورت غیرقانونی در زندان برگزار می‌شود که فرد پیروز آنها، یک زندانی به نام یوری بویکاست. این مسابقات را مسوولان زندان برگزار می‌کنند و با شرط‌بندی روی مبارزات، پول زیادی به‌دست می‌آورند. این مبارزات گاهی هم به قیمت جان مبارزان شرکت‌کننده در مسابقه تمام می‌شود. در همین هنگام مشاور حقوقی چمبرز به او می‌گوید که اگر در رینگ با بویکا مبارزه کند می‌تواند روند دادخواهی او را با سرعت بیشتری به پیش ببرد و در نتیجه چمبرز زودتر آزاد خواهد شد. چمبرز در ابتدا این درخواست را رد می‌کند اما بعد از مدتی به دلیل رفتارهای زشت نگهبانان زندان موافقت می‌کند تا در مبارزه با بویکا شرکت کند. همچنین چمبرز متوجه می‌شود که علت اصلی آوردن او به زندان، مجبور کردنش برای مبارزه با بویکاست، زیرا مقامات زندان می‌توانند از این مبارزه پول زیادی به‌دست آورند.

افسانه مرد شکست‌ناپذیر

ماجرای فیلم حول مبارزات غیرقانونی در زندان می‌چرخد و در نهایت چمبرز موفق می‌شود خودش را از زندان آزاد کند. اسکات ادکینز بعد از این فیلم در سال ۲۰۰۷ در فیلم «اولتیماتوم بورن» در نقش مامور کیلی بازی کرد. اولتیماتوم بورن هم از جمله فیلم‌های بسیار موفق سینماست که نقش اول آن را مت دیمن بازی می‌کند. اسکات ادکینز با بازی در این فیلم در نقش مامور کیلی توانست نام خود را در سری فیلم‌های ۳ گانه بورن در کنار بازیگران دیگر ثبت کند. بعد در سال ۲۰۰۸ با ژان کلود ون دام در فیلم چوپان همبازی شد. این اولین باری بود که اسکات با اسطوره و الگوی ورزش‌های رزمی خود در یک فیلم همبازی می‌شد. یک سال بعد، او در فیلم تورنمنت بازی کرد.

تورنمنت هم به کارگردانی اسکات من، با موفقیت و استقبال زیادی روبه‌رو شد. روال داستان بر مبنای مسابقاتی بود که هر ۷ سال یک‌بار برگزار می‌شد اما نکته جالب فیلم برگزاری مسابقه میان ۳۰ نفر از خطرناک‌ترین قاتلان دنیا بود. کسی که در آخر زنده می‌ماند و موفق می‌شد تمامی مبارزان دیگر را شکست بدهد مبلغ ۱۰ میلیون دلار به عنوان جایزه دریافت می‌کرد و عنوان برترین مبارز جهان را در ۷ سال آینده به خود اختصاص می‌داد.

اولین نقش اصلی

سیر موفقیت اسکات ادامه داشت تا سرانجام نوبت به هنرنمایی او در فیلم نینجا رسید. نینجا اولین فیلمی بود که اسکات در آن نقش اصلی را به‌عهده داشت و با موفقیت در ۲۹ اکتبر ۲۰۰۹ در مالزی به نمایش درآمد و در آمریکا هم در ۲ مارس ۲۰۱۰ اکران شد.

داستان فیلم نینجا درباره یک آمریکایی است که در یک مدرسه آموزش نینجوتسو در ژاپن در حال یادگیری فنون این ورزش رزمی است. استاد او از او می‌خواهد تا به نیویورک بازگردد و از افسانه یورویی بیتسو محافظت کند. بعد از فیلم نینجا، اسکات در فیلم شکست‌ناپذیر ۳ با عنوان «رستگاری در سال ۲۰۱۰» بازی کرد و در این فیلم هم نقش اول را برعهده داشت.

توانایی‌های شگفت‌انگیز و فیزیک بدنی مناسب اسکات ادکینز باعث شد تا او طی مدت کوتاهی، از بازیگری که نقش‌های نه چندان مهم را به او می‌دادند به بازیگری تبدیل شود که نقش‌های اصلی فیلم‌ها را بازی می‌کند.

منبع: سرنخ هفته‌نامه‌حوادث‌وشگفتی‌ها – اسفند ۱۳۹۰

کد خبر 751410 منبع: همشهری سرنخ

 • این تجارت همه‌اش سود است

 • روزی که مرد عاشق پیشه به جای دسته گل با چاقو به خواستگاری رفت | خواستگار کینه‌ جو وقتی از زن مورد علاقه‌اش جواب رد شنید، دست به یک جنایت خونین زد

 • درباره روزی که فقر و خشکسالی مردم مالاوی را به خوردن موش وا داشت

 • رُخ به رُخ با ۵۰۰ نفر |‌ بازخوانی روزی که شطرنج باز ایرانی رکورد گینس را شکست

 • افسانه مرد شکست‌ناپذیر

 • آنها آدم‌خوار نیستند!

 • بدنام ترین هکر دنیا را بشناسیم

 • آمار زنان بی‌حجابی که با اولین پیامک تذکر حجاب خود را اصلاح کرده‌اند | اصرار به هنجارشکنی برابر است با برخورد انتظامی و قضایی

 • وضعیت مسکن و اجاره بها طبیعی نیست | ستون پنجم دشمن در اقتصاد به شدت فعال است | سال گذشته فکر می کردند که می توانند کار را یکسره کنند

 • پلمب کتاب فروشی سروش صحت به دلیل بی‌حجابی در رشت | تصاویر پلمب کافه کتاب اردیبهشت را ببینید

 • مدرس AFC: قلعه نویی قداست مربیگری را زیر سوال برد | اقدام او مربیگری را بی ارزش کرد!

 • روابط خوبی با ایران داریم اما هیچ رابطه‌ای با ترکیه و آذربایجان نداریم

 • تمام روئسای فدراسیون در تاریخ یک طرف علیرضا دبیر یک طرف! | کاش همه سر جلسه نماز می خواندن اما…

 • ادعای تند و تیز مدیرعامل پرسپولیس در خصوص طرفداران نساجی؛ تا وقتی که پرسپولیس نباشد…

 • تصاویر کتک خوردن خبرنگار صدا و سیما به خاطر باز کردن راه مردم

 • ببینید | لحظه وصف ناپذیر شفای دختر فلج ایرانی در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) | واکنش زنان حاضر در حرم را ببینید

 • مدرس AFC: قلعه نویی قداست مربیگری را زیر سوال برد | اقدام او مربیگری را بی ارزش کرد!

 • آمار زنان بی‌حجابی که با اولین پیامک تذکر حجاب خود را اصلاح کرده‌اند | اصرار به هنجارشکنی برابر است با برخورد انتظامی و قضایی

 • شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم | از کجا بدانیم کمبود کلسیم داریم

 • اگر در ظاهرتان این نشانه‌ها را دارید فشار خونتان بالاست

 • روابط خوبی با ایران داریم اما هیچ رابطه‌ای با ترکیه و آذربایجان نداریم

 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور ؛ استان‌هایی که بارانی می‌شوند | اختلاف ۳۸ درجه‌ای دما در سردترین و گرمترین مرکز استان کشور

 • ببینید | تعجب ایرانی ساکن آلمان از این صحنه‌ها در یک خیابان مهم کلن

 • علائم کبد چرب را بشناسید ؛ بهترین راه تشخیص کبد چرب | برای کبد چرب چی بخوریم

دیدگاهتان را بنویسید