لیگ قهرمانان اروپا | گره در گروه مرگ | هواداران فوتبال علیه مالکان ثروتمند

لیگ قهرمانان اروپا در هفته‌ای که گذشت با حاشیه‌های جنجالی علیه تیم‌های ثروتمند همراه شد.

به گزارش همشهری‌آنلاین، هواداران اصیل فوتبال در کشورهای مختلف همواره نسبت به پول‌هایی که خارج از این ورزش به باشگاه‌ها تزریق می‌شود، معترض بوده‌اند؛ به‌ویژه در آلمان. باشگاه‌های‌ آلمانی هوفنهایم و لایپزیش گاهی مورد خشم و اعتراض هواداران سایر تیم‌ها قرار می‌گیرند، چون این افراد معتقدند هزینه کردن پول‌های خارج از فوتبال بی‌عدالتی به همراه می‌آورد.

حتی هواداران بایرن‌مونیخ هم که تیم‌شان هر ساله تیم‌های دیگر را تهی و بهترین بازیکنان آنها را جذب می‌کند، سال گذشته به دیتمار هوپ، مالک باشگاه هوفنهایم تاختند چون باورشان این بود که او نباید بیش از ۴۹درصد سهام باشگاه را در دست می‌گرفت. در ادامه همین نوع اعتراض‌ها بود که هواداران دورتموند در پذیرایی از نیوکاسل بر سر بازیکنان این تیم یوروی تقلبی و شمش قلابی ریختند. باشگاه نیوکاسل اخیرا به عربستان سعودی فروخته شده و گفته می‌شود بن‌سلمان، ولیعهد این کشور حامی مالک باشگاه است. هواداران دورتموند بنری هم با این شرح خطاب به تیم مهمان آماده کرده بودند: «شما به ورزش اهمیت نمی‌دهید، تنها چیزی که به آن اهمیت می‌دهید پول است.» با این حال و برخلاف تصور همگان، هنوز باشگاه آلمانی مثل چلسی آبراموویچ و تاد بولی، منچسترسیتی (امارات) و پاری‌سن‌ژرمن (قطر) ریخت‌وپاش نکرده و با بازیکنان معمولی به کارش ادامه می‌دهد. پس از بازی دورتموند و نیوکاسل در لیگ قهرمانان اروپا، کاربران انگلیسی به صفحه باشگاه دورتموند هجوم بردند و با گذاشتن کامنت‌های تحقیرآمیز، این باشگاه را به دادن رشوه به داوران متهم کردند. آنها مدعی‌اند دورتموند در بازی‌های داخلی در اتاق VAR و با کمک داوران به پیروزی می‌رسد.

لیگ قهرمانان اروپا | گره در گروه مرگ | هواداران فوتبال علیه مالکان ثروتمند

طرفداران افراطی میلان هم با ریختن دلارهای تقلبی روی سر دوناروما، از دروازه‌بان سابق خود استقبال کردند. روی اسکناس‌ها عکس و اسم دوناروما و عدد۷۱ که در فرهنگ ناپلی‌ها نماد انسان بی‌ارزش است، درج شده بود. بنرهایی هم در دست تماشاگران دیده می‌شد، بنرهایی که حاوی شعارهایی علیه دوناروما بود. این دروازه‌بان سال۲۰۲۱ قراردادش را با میلان تمدید نکرد و بدون اینکه سودی به باشگاه برساند، با قراردادی آزاد و رایگان راهی پاری‌سن‌ژرمن شد. هواداران فوتبال در میلان هفته گذشته هم از لوکاکو در همین ورزشگاه استقبالی خشمناک داشتند. اینتری‌ها مدعی‌اند که ۲بار این بازیکن را از نابودی نجات داده و او را احیا کرده‌اند اما مهاجم بلژیکی با باشگاه دشمن یعنی یوونتوس وارد مذاکره شد و سپس به آاس‌رم رفت. هواداران فیورنتینا هم پارسال و امسال به همین سبک و با سوت‌های ممتد از ولاهوویچ استقبال کرده بودند، چون احساس می‌کنند این مهاجم صرب آنها را به پول یوونتوس فروخته است. این در حالی است که برخلاف دوناروما، لوکاکو و ولاهوویچ از انتقالشان پول هنگفتی به اینتر و فیورنتینا رسانده بودند. با مروری بر بازی‌های سه‌شنبه شب، بدنیست نگاهی به نتایج داشته باشیم.

معادلات پیچیده

در گروه مرگ همه‌چیز به روز آخر کشیده خواهد شد. با دبل شدن نیوکاسل مقابل دورتموند و باخت تکراری تیم انگلیسی، جای ۲تیم در صدر و قعر جدول عوض شد. حالا زنبورها در صدر و کلاغ‌ها در انتهای جدول ایستاده‌اند اما با توجه به شکست پاری‌سن‌ژرمن در میلان حالا هر ۴تیم شانس صعود دارند. دورتموند، پاریس، میلان و نیوکاسل به‌ترتیب ۷، ۶، ۵ و ۴ امتیاز دارند. هفته آینده دورتموند در خانه میلان بازی می‌کند و پاریس میزبان نیوکاسل خواهد بود. در هفته پایانی هم تیم آلمانی از پاریس پذیرایی می‌کند و میلان در انگلیس به مصاف نیوکاسل خواهد رفت.

دورتموند ۲ – نیوکاسل صفر

سر بابی رابسون، آخرین سرمربی انگلیسی است که در یک مسابقه از لیگ قهرمانان اروپا در خاک آلمان موفق به کسب پیروزی شده؛ سال۲۰۰۳. ادی هو موفق به تکرار موفقیت سلف فقید خود نشد.

ترکیب نیوکاسل مقابل دورتموند، یکی از انگلیسی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ قهرمانان بود. در چینش اولیه ۸بازیکن انگلیسی به زمین فرستاده شدند که در ۲۶سال اخیر این اتفاق در ترکیب هیچ‌یک از نمایندگان فوتبال انگلستان در لیگ قهرمانان نیفتاده بود. برونو گیمارش، جوئلینتون و فابیان شار، بازیکنان غیرانگلیسی ترکیب اصلی کلاغ‌ها بودند. آخرین‌بار نوامبر۱۹۹۷ الکس فرگوسن برای دیدار منچستریونایتد مقابل کوشیس اسلوواکی از ۸بازیکن بومی در ترکیب بهره ‌برده بود.

دورتموند برای اولین‌بار در ۴بازی پیاپی خانگی در مسابقات اروپایی کلین‌شیت کرد. ۳حریف دراین بازی‌ها ۳تیم مختلف انگلیسی بودند؛ دورتموند ۲ – نیوکاسل صفر، دورتموند صفر – میلان صفر، دورتموند یک – چلسی صفر و دورتموند صفر – منچسترسیتی صفر.

دورتموند در ۷بازی اخیر خانگی اروپایی در وستفالن فقط یک‌گل خورده و این در حالی است که همین هفته درکلاسیکر را با ۴گل به بایرن واگذار کرد.

میلان ۲ – پاریس یک

تیفوسی‌های پاریس در بازی رفت ۲تیم، تصویری را از ژان پائول بلموندو در حال شلیک گلوله به سمت دیاولو (شیطان)، نماد باشگاه میلان قرار دادند. سه‌شنبه‌شب پاسخ کوروا سود، هواداران متعصب میلان با انتشار تصویری از نئو، شخصیت قهرمان ماتریکس در حال از کار انداختن آن گلوله‌ها بود، کاملا سینمایی و جذاب.

اولیویه ژیرو (۳۷‌سال و ۳۸روز) مسن‌ترین گلزن فرانسوی تاریخ لیگ قهرمانان اروپا شد و از لورن بلان (۳۶‌سال و ۳۳۶روز) پیشی گرفت.

میلان اشکرینیار در میلان گل اول را برای پاریسی‌ها زد اما میلان اصلی موفق به کامبک شد. آخرین‌باری که میلان در یک بازی چمپیونزلیگ کامبک زده و پیروز شده بود، ۱۴سال پیش و سال۲۰۰۹ بود که ۳ بر ۲ مقابل رئال‌مادرید پیروز شد.

پاری‌سن‌ژرمن برای اولین‌بار پس از فصل‌های ۱۸-۲۰۱۷و ۱۹-۲۰۱۸، ۳بازی متوالی خارج از خانه لیگ قهرمانان اروپا را واگذار کرد (شکست برابر بایرن‌مونیخ، رئال‌مادرید و لیورپول در این دوره).

میلان برای اولین‌بار بعد از آوریل۱۹۹۵ توانست در یک بازی از لیگ قهرمانان اروپا پاری‌سن‌ژرمن را شکست دهد. پاریسی‌ها در مرحله گروهی لیگ قهرمانان و در ۸رویارویی با ایتالیایی‌ها، ۳برد و ۴تساوی به‌دست آورده بودند و شکستی نداشتند.

گل تساوی رافائل لئو، نخستین گل میلان در این فصل لیگ قهرمانان اروپا بود و به روند ۵۰۸دقیقه‌ای بدون گلزنی تیم ایتالیایی در این رقابت‌ها پایان داد.

شک به ژاوی/ تردیدها درباره توانایی ژاوی در هدایت بارسلونا افزایش یافته است

لیگ قهرمانان اروپا | گره در گروه مرگ | هواداران فوتبال علیه مالکان ثروتمند

بارسلونای ژاوی یا درواقع بارسای پسا مسی تیم عجیبی است. آبی‌اناری‌ها با ستین حتی در دوره حضور مسی و با رونالد کومان هم مشکل ناخودباوری داشتند. قبلا درباره منفعل و واکنشی شدن رفتارهای این باشگاه یادداشتی نوشته بودیم؛ اینکه مدیریت، کادر مربیان، بازیکنان و حتی هواداران این تیم دیگر باور ندارند که یک باشگاه درجه یک و ممتاز هستند و خودشان را درجه دوم می‌دانند که باید به دیگران واکنش نشان دهند. آنها در سال‌های گذشته اگر ال‌کلاسیکو را می‌باختند، از این راضی بودند که نمایش خوبی ارائه داده‌اند و اگر با ارائه نمایشی بد می‌بردند، از نتیجه ابراز خوشحالی می‌کردند و تا مدتی در باد هر دو نتیجه می‌خوابیدند. در ال‌کلاسیکوی امسال یک ساعت تمام از رئال برتر بودند اما در یک‌سوم پایانی مسابقه بازی را واگذار کردند. با این‌حال طبق اعتراف گوندوگان کسی در رختکن به‌اندازه کافی از آن شکست غمگین نبود. آنها بازی بعد از ال‌کلاسیکو را به‌زحمت و با گل آرائوخو در وقت تلف‌شده از سوسیداد بردند، درحالی‌که باید با ۴گل می‌باختند. ژاوی پس از بازی گفت که تیمش اصلا استحقاق پیروزی را نداشته. تراشتگن، دروازه‌بان آلمانی این تیم بهترین بازیکن زمین شده بود. سپس نوبت به بازی ساده مقابل شاختار دونتسک اوکراین شد که به‌دلیل جنگ در این کشور در خاک آلمان برگزار می‌شد، بدون حمایت همیشگی هواداران. برخلاف پیش‌بینی‌ها بارسلونا این بازی را هم باخت و هوادارانش را بار دیگر ناامید کرد. بارسا در ۲‌بازی اخیرش تنها ۲‌ضربه به داخل چارچوب دروازه حریفان داشته که یکی گل شده. ژاوی پس از باخت یک بر صفر به شاختار گفت که این بدترین بازی تیم تحت هدایت او در ۲‌سال اخیر بوده است.

لوا ۳۵‌ساله برای بارسلونا در این فصل، ۱۳‌بازی، ۶‌گل، ۴‌پاس‌گل ثبت کرده که آمار بدی نیست اما نه برای کسی مثل لواندوفسکی. او یک‌ماه و نیم
است که گل نزده.

بارسا از زمان حضور ژاوی فقط در ۷بازی از ۲۰بازی در رقابت‌های اروپایی پیروز شده. ۲برد از این بردها مقابل پلژن و سایر بردها مقابل شاختار، گالا، آنتورپ، ناپولی و پورتو به‌دست آمده است.

ژاوی

«اعتماد بین بازیکنان و کادرفنی در رختکن در حال از بین رفتن است.» این نظر خوسه آلوارس یکی از کارشناسان تلویزیونی درباره تیم ژاوی است. دیگران نیز با او هم‌عقیده‌اند. نظرات کارشناسان تلویزیونی نزدیک به باشگاه درباره توانایی‌های ژاوی:

آنتونیو رومرو: «لاپورتا این تیم را برای ژاوی ساخت و او باید خیلی بهتر از این از تیم بازی بگیرد و خیلی بهتر رقابت کند.»

برونو آلمانی: «یکی از وظایف ژاوی بهبود عملکرد فردی بازیکنان است و او این کار را نمی‌کند.»

جوردی مارتی: «بازیکنان انتظار دارند ژاوی به آنها ابزار و راه‌حل بدهد. همه بازیکنان اکنون به‌دنبال مربی خود هستند.»

لوییس فلاکر: «ژاوی همیشه بازیکنان را سرزنش می‌کند و فکر می‌کنم بازیکنان درنهایت متوجه این موضوع شده‌اند و این باعث ایجاد مشکل شده است.»

دومینیک گارسیا: «بارسلونا به رهبری ژاوی اکنون هرج و مرج و ناتوانی را به نمایش می‌گذارد. سبک تیم بسیار بی‌فایده است. سوسیداد را بدون شایستگی شکست داد و دیروز با شایستگی به شاختار باخت.»

و اما نظر فرناندو پولو که به‌نوعی در انتقاد از بازیکنان و نه سرمربی بیان شده. او می‌گوید: «شاختار در اوکراین شرایط جنگی را پشت سر می‌گذارد. این تیم خارج از کشورش بازی می‌کند، بدون بازیکنان خارجی و همه بازیکنانش بومی و جوان هستند؛ بازیکنانی که در ماه‌های اخیر رایگان جذب شده‌اند. با وجود این کیفیت دارند و با گرسنگی و غرور و روحیه بازی می‌کنند و این همان چیزی است که بارسلونا ندارد.»

ژاوی ۵باخت در مرحله گروهی لیگ قهرمانان با بارسلونا در کارنامه دارد. مربی اسپانیایی در میان مربیانی که حداقل ۱۰بازی با بارسلونا داشته‌اند، بیشترین درصد باخت را در لیگ قهرمانان اروپا ثبت کرده و ۴۲درصد از بازی‌هایش را باخته است. پس از او کومان (۳۶‌درصد) قرار دارد.

لواندوفسکی

لواندوفسکی که برای رقابت با بنزما و ثابت کردن ارزش‌هایش به رئال‌مادرید به بارسلونا و لالیگا آمده بود، فصل پیش آقای گل شد اما به‌نظر می‌رسد مهاجم لهستانی دیگر مثل گذشته انگیزه یا توانایی درخشش در سطح اول را ندارد. او در ۵بازی ابتدایی در لالیگا برای تیمش ۵گل به ثمر رساند و ۳پاس گل داد اما پیش از مصدومیت نابهنگام هم دچار افت شد. او حالا ۶بازی بدون گل در کارنامه دارد.

او در نیمه اول با شاختار تنها ۵‌پاس را ثبت کرد. البته لوا هنوز با بدترین دوره خشکسالی‌اش در گلزنی فاصله دارد. لوا در دوران حضور در دورتموند، در ۱۰‌بازی پیاپی از دسامبر ۲۰۱۰تا فوریه ۲۰۱۱موفق به گلزنی نشده بود.

لواندوفسکی در ۹۰‌دقیقه فقط ۲۱بار توپ را لمس کرد؛ میانگین هر ۵دقیقه یک‌بار.

بارسلونا

عجیب است که در این بازی هم که دوسوم مالکیت توپ و زمان در دست بارسا بود، دوباره تراشتگن بالاترین نمره را گرفت و ۳مهار از ۴ضربه تیم حریف به چارچوب دروازه‌اش را ثبت کرد.

بارسا تیم بازی‌های خارج از خانه اروپایی نیست. از آغاز فصل ۲۲-۲۰۲۱، بارسلونا ۵بازی از ۸بازی خارج از خانه خود در لیگ قهرمانان اروپا (۳برد) را باخته و در هر ۵‌شکست موفق به گلزنی نشده است.

البته یک نکته گول‌زننده و خوشحال‌کننده برای هواداران وجود دارد؛ اینکه بارسلونا فصل ۰۹-۲۰۰۸هم پیش از آنکه در فینال لیگ قهرمانان اروپا منچستریونایتد را ببرد، به شاختار دونتسک باخته بود.

بارسلونا در ۹بازی اخیر خود بیش از ۲گل در یک بازی به ثمر نرسانده است.

شاختار

گل شاختار پس از ۲۷پاس متوالی و در ۷۵ثانیه به ثمر رسید که طولانی‌ترین روند یک گل در این دوره از لیگ قهرمانان اروپا است و این عدد نشان‌دهنده پرس ناهماهنگ بارسلونا است.

شاختار دونتسک نخستین پیروزی خود مقابل بارسلونا را پس از دسامبر ۲۰۰۸به دست‌ آورد و به ۴باخت خود مقابل تیم اسپانیایی در تمام رقابت‌های اروپایی پایان داد.

بارسا عادت دارد به این حریف اوکراینی ببازد. شاختار دونتسک فقط در لیگ قهرمانان اروپا در برابر رم (۴بازی) بیش از بازی با بارسلونا (۳‌برد) پیروزی دارد.

این نخستین برد خانگی شاختار بعد از سال ۲۰۲۱و ۸بازی متوالی در اروپا بود.

بارسا پاداش ۲.۸میلیون یورویی برد مقابل شاختار را از دست داد.

بارسا برای صعود تنها یک امتیاز نیاز داشت اما حالا برای سومین فصل پیاپی حتی خطر سقوط به لیگ اروپا را هم حس می‌کند. با پیروزی ۲بر صفر پورتو مقابل آنتورپ، حالا امتیازات بارسا و این تیم در عدد ۹با هم برابر شده و حتی تفاضل گل آنها هم برابر است. شاختار هم ۶امتیازی است و شکست در ۲بازی آینده می‌تواند بارسا را از راهیابی به دور یک‌هشتم نهایی بازدارد و این تیم را برای سومین بار راهی لیگ اروپا کند. البته باختن به تیمی مثل آنتورپ هنر می‌خواهد اما شکست مقابل پورتو اصلا بعید نیست.

پپه این هفته رکورد توتی را زد. با گلزنی او در وقت تلف‌شده به رویال آنتورپ حالا این بازیکن پرتغالی- برزیلی با ۴۰سال و ۲۵۴روز سن، رکورد فرانچسکو توتی (۳۸سال و ۵۹روز) را به‌عنوان مسن‌ترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا از اسطوره آاس‌رم پس گرفت.

لیگ قهرمانان اروپا | گره در گروه مرگ | هواداران فوتبال علیه مالکان ثروتمند

منچسترسیتی و لایپزیش از یک گروه نخستین بلیت‌های مرحله‌حذفی لیگ قهرمانان اروپا را رزرو کردند. حالا گواردیولا با سیتی به ۱۷بازی پیاپی بدون باخت در این رقابت‌ها رسیده و ارلینگ هالند هم با ۲گلی که در پیروزی ۳بر صفر مقابل یانگ‌بویز سوئیس به ثمر رساند، در حال حمله به رکوردهای بهترین گلزنان تاریخ لیگ قهرمانان است.

هالند فقط ۲گل دیگر تا رکورد ۴۱گل سرخیو آگوئرو (۷۹بازی) در لیگ قهرمانان فاصله دارد. مهاجم نروژی با ۳۹گل زده در این رقابت‌ها در ۳۴بازی به این تعداد گل رسیده است. بهترین گلزنان تاریخ این رقابت‌ها به این ترتیب هستند: کریستیانو رونالدو (۱۴۰)، لیونل مسی (۱۲۹)، لواندوفسکی (۹۲)، بنزما (۹۰)، رائول (۷۱)، فان‌نیستلروی (۵۶)، توماس مولر (۵۳)، تیری آنری (۵۰)، دی‌استفانو (۴۹)، شوچنکو و زلاتان (۴۸)، اوزه‌بیو و پیپو اینتزاگی (۴۶)، محمد صلاح و دروگبا (۴۴)، نیمار(۴۳) و امباپه و دل‌پیرو (۴۲). از این جمع فقط امباپه، لواندوفسکی و مولر هنوز بازی می‌کنند. صلاح در لیگ اروپا حضور دارد و فصل آینده احتمالا به لیگ عربستان خواهد رفت. در این شرایط هالند برای رسیدن به رکورد فضایی کریستیانو فرصت دارد تا با امباپه رقابت کند.

لیگ قهرمانان اروپا | گره در گروه مرگ | هواداران فوتبال علیه مالکان ثروتمند

کد خبر 805880 منبع: روزنامه همشهری

 • سرمربی سابق تیم ملی اسپانیا گزینه الاتحاد عربستان شد

 • سرمربی پورتو توضیح داد ؛ چرا طارمی پنالتی دیشب را نزد؟

 • تبدیل پیروزی به شکست با لذت فوتبالیست آرژانتینی از خشونت!

 • لیگ قهرمانان اروپا | گره در گروه مرگ | هواداران فوتبال علیه مالکان ثروتمند

 • واکنش منفی کاربران به اقدام همایون شجریان

 • رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران : دیدم دانشجویان دختر و پسر دست می‌دهند، روبوسی می‌کنند و روی چمن ها می خوابند | منقلب شدم

 • رجزخوانی وقیحانه زن شهرک نشین صهیونیست: همه شما را می‌کشیم، تک به تک!

 • عکس | بی شرف ترین خلبان اسرائیل شناسایی شد | کاربران ایرانی به سراغ اینستاگرامش رفتند

 • کشف ماینر از مزرعه مولوی عبدالحمید !

 • ببینید | اقدام خبرساز رئیسی زیر باران تاجیکستان ؛ چتر را بردارید

 • آتش‌بس در غزه نزدیک است | کدام کشور میانجیگری کرد؟

 • واکنش فوری حماس به آتش‌بس | دشمن ایجاد شرایط مناسب برای آزادی اسیران را رد می‌کند | تنها راه آزادی اسیران، تبادل است

 • کشف ماینر از مزرعه مولوی عبدالحمید !

 • شروع طوفانی گروه «عرین الاسود» و حمله به صهیونیست‌ها | به رگبار بسته شدن اشغالگران در جنین و یورش صهیونیست ها به کرانه باختری

 • این گیاه را بکارید طلا درو می‌کنید

 • تصاویر دقایقی نفسگیر از جنگ بی سابقه شهری در غزه + ویدئو

 • تصاویر هدیه فوق لاکچری به رونالدو | تنها ۱۸ عدد از این هدیه در دنیا وجود دارد

 • رجزخوانی وقیحانه زن شهرک نشین صهیونیست: همه شما را می‌کشیم، تک به تک!

 • ۴ امتیاز ما و یک امتیاز پرسپولیس را برگردانید | باید حتما این بار پرسپولیس را ببریم

 • جزئیات جدید و مهم از مذاکره اسرائیل با حماس | توافق نزدیک است؟

 • تصاویر بزن بزن در فوتبال تهران | مربی را با چاقو زدند | واکنش هیئت فوتبال تهران چه خواهد بود؟

 • سرمربی پورتو توضیح داد ؛ چرا طارمی پنالتی دیشب را نزد؟

 • لیگ قهرمانان اروپا | جزئیات بازی‌های شب پایانی هفته چهارم

 • طارمی در لیگ قهرمانان ؛ ستاره ایرانی در ترکیب اصلی پورتو آماده گل صعود

 • درخشش غیرمنتظره در پنج لیگ‌ بزرگ فوتبال اروپا |‌ معرفی میهمانان ناخوانده دربین غول‌ها

 • جزئیات برگزاری لیگ قهرمانان اروپا | استارت بازی‌های برگشت تورنمنت بزرگ !

دیدگاهتان را بنویسید