معاون رییس جمهور: آیت الله طالقانی تکیه بر قرآن داشت

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمد حسینی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت آیت الله طالقانی در شهرستان طالقان استان البرز افزود: اولین معلم این عالم بزرگوار پدرش بود و ایشان در خانوده ای که با قرآن کریم انس داشتند تربیت شده بود بنابراین در انجام تمام امور تکیه برقرآن داشت.

وی ادامه داد: آیت الله طالقانی اساتید بزرگی داشت و پس از گرفتن درجه اجتهاد کاملا در مسایل حوزوی و مبانی اسلامی شناخت ویژه ای پیدا کرد بطوریکه در زندان هم مشغول تفسیر بود .

حسینی، اخلاص و تواضع را از دیگر صفات آیت الله طالقانی برشمرد و افزود: این عالم ربانی با وجود داشتن شمار بالای جلدهای تفسیر قرآن ، خود را مفسر نمی دانست و می گفت من پرتویی از قرآن را به کاغذ منتقل می کنم .

وی بیان داشت: امروز دردهایی که جوامع اسلامی دارند به خاطر فاصله گرفتن از قرآن است بنابراین اگر بخواهیم به عزت برسیم راه نجات تمسک به عترت، قرآن و سنت است.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: آیت الله طالقانی اگر می خواست سخنی را مطرح کند دقیق سخن می گفت و اگر فعالیت سیاسی هم داشت با تمسک به قرآن کریم بود، ایشان از قبل نهضت ملی شدن نفت میدان دار مبارزه با طاغوت بود.

حسینی افزود: امروز تاکید رهبر معظم انقلاب آن است که این شخصیت ها باید تکریم و خصوصیات آنها را ذکر کرد بنابراین در مسیر بیان خصوصیات این شخصیت ها برای مردم و جوانان باید ثابت قدم پیش رفت.

وی یاد آور شد: شخصیت بزرگی مانند امام راحل (ره) تعبیر ابوذر و مالک اشتر را برای آیت الله طالقانی داشت، این شخصیت بزرگوار، مبارزات و تلاش هایی که برای پیروزی انقلاب اسلامی داشته هرچه بیشتر باید برای مردم بیان شود .

معاون پارلمانی رییس جمهور بیان داشت : مرحوم آیت الله طالقانی از ابتدای زندگی خویش در موضوعات مختلفی که در کشور بود در رکاب حضرت امام راحل (ره) علیه رژیم طاغوت مبارزه داشت و ظلم ستیز بود.

وی با اشاره به موضوعات اقتصاد اسلامی اضافه کرد: در آن روزهایی که برخی فکرمی کردند اسلام درمسایل روز حرفی برای گفتن ندارد آیت الله طالقانی اسلام را دین کامل و جامع می دانست که برای همه امور حرف برای گفتن دارد.

حسینی اضافه کرد: امروز یکی از بحث های ما بحث اقتصاد است و نمایندگان مجلس بحث طرح بانکداری اسلامی به مراحل پایانی رسانده اند تا اگر اقدامی صورت می گیرد برمبنای آموزه های دینی باشد که نیاز است تحولات و تغییراتی را داشته باشیم .

معاون رییس جمهور با اشاره به اثر دیگر آیت الله طالقانی با عنوان حکومت از نظر اسلام اظهار داشت: متاسفانه تفکر جدایی دین از سیاست که گاهی اوقات احیاء می شود و درآن گفته می شود نباید علما در امور سیاسی دخالت کنند و می بینیم که الگوهای ناموفقی دراین زمینه مطرح می شود از جمله مباحثی است که ایشان مورد توجه داشت .

وی افزود: اینکه گفته می شود ولی فقیه در راس امور نیست تفکر غلطی است چراکه همین عراق را باید دید که چقدر اختلاف است و هراز گاهی به درگیری کشیده می شود.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: امروز اگر در اروپا اهانت به قرآن کریم صورت می گیرد به دلیل آن است که می دانند اگر این کتاب مبنا برای مسلمانان قرار بگیرد آنان تحت سیطره غرب نخواهند بود .

وی با اشاره به اینکه مبارزات آیت الله طالقانی از سال ۱۳۲۰ شروع شد و از ابزار روز برای انتقال مضامین اسلام استفاده می کرد ،افزود: در موضوع ۱۵ خرداد و کشتاری که داشتیم آیت الله واکنش داشت و سالها هزینه های که این اقدامات مبارزه طلبانه داشت برای خود به جان خرید.

حسینی ادامه داد: آیت الله طالقانی معتقد بود که مردم باید در تعیین سرنوشت خود باید سهیم باشند و مواضع ضد صهیونیستی داشت.

معاون پارلمانی رییس جمهور درادامه با اشاره به تعابیر قرآنی که مورد توجه آیت الله طالقانی نیز قرار گرفته اضافه کرد: حجاب حفظ وقار و شخصیت زن است که همیشه درکشورهای اسلامی بوده بنابراین برهنگی در غرب خلاف فطرت است.

وی بیان داشت: آیت الله طالقانی دربیان احکام الهی شفاف بودند و صریح بیانات خود را اعلام می کردند.

حسینی تاکید کرد: انقلاب اسلامی مسیر حق است شاید کاستی هایی باشد و امروز شاهد آن هستیم که درفضای مجازی علیه انقلاب گفته می شود اما باید دانست که هرکس در مقابل انقلاب ایستادگی کند هلاکت و نابودی برای او خواهد بود.

وی اضافه کرد: چنانچه افراد مختلفی که درمقابل انقلاب ایستادند و به سعادت نرسیدند هم خوار دردنیا داشتند و هم در آخرت نصیب آنان خواهد شد .

معاون رییس جمهور یادآورشد: یک جنگی دراوکراین شد آمریکاهی و اروپایی ها مشکل دار شدند در بحث سوخت و امنیت غذایی درحالی که هشت سال جنگ بر ایران اسلامی تحمیل شد ولی مقاومت کردیم .

وی گفت: امروز اگرچه تحریم ها ، کارشکنی ها و سود جویی ها را داریم اما دولتی در خدمت مردم داریم که آیت الله رییسی با روحیه ولایی پیش می رود و راه رستگاری و برون رفت از مشکلات همین است .

حسینی اضافه کرد: در گذشته درمقاطعی به دلیل بی توجهی به امور در مسایل خارجی و داخلی دچار مشکل شدیم درهمین یکسال توانستیم روابط گسترده با کشورهای همسایه برقرار کنیم در حوزه های گوناگون از مشکلات داریم عبور می کنیم .

وی بیان داشت: امروز نمایندگان مجلس و کسانی که در دولت کار می کنند اعتقاد دارند که گره گشایی عبادت است بنابراین تلاش شبانه روزی دارند بنابراین کارهایی که از سالهای گذشته برزمین مانده درمدت کوتاهی در تلاش برای انجام هستند .

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: وقتی روحیه جهادی، مدیریت انقلابی باشد و شبانه روز شناخته نشود کارها به نتیجه می رسد و خداوند نیز عنایت دارد .

وی افزود: هنوز مشکلات اقتصادی و معیشتی داریم ولی کار می شود برخی می گفتند به بن بست رسیدیم باید تسلیم شویم که این موضوع با فرهنگ و باورهای ما سازگاری ندارد .

حسینی خاطرنشان کرد: دیدیم که ما در برهه ای کوتاه آمدیم اما آنان از جمله اروپا و امریکا نقض عهد کردند اینکه اکنون بحث خودکفایی در کالاهای اساسی از جمله گندم مطرح می شود یا تاکید می شود در فعالیت های عمرانی سرعت بخشی باشد اقدامات موثری است .

وی بیان داشت: سفرهای استانی طی یکسال انجام شد و رییس جمهور و وزرا از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهاقرارگرفتند همه اینها را متعهد هستیم و آیت الله رییسی تاکید داشتند خبرنگاران در شورای اداری باشند و مطالبه کنندبنابراین مسوولان هم باید انجام بدهند.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: دور دوم سفرها وقتی خواهد بود موضوعات سفر اول به جایی برسد چنانچه برخی مصوبات در هفته دولت عملیاتی، افتتاح و رونمایی شد و درهمه حوزها داریم پیش می رویم امیداوریم شرایط بهتری داشته باشیم.

آیین سالگرد ارتحال ملکوتی آیت الله طالقانی با حضور مسوولان استانی و مردم شهید پرور شهرستان طالقان استان البرز برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.