بسته شدن گذرگاه های مرزی به سمت عراق/ تمدید اعتبار گذرنامه های منقضی شده متوقف شد

به گزارش استان های ایرنا، مرزهای شلمچه، چذابه، خسروی ، مهران ، باشماق و تمرچین امسال از گذرگاه های تردد زائران اربعین حسینی هستند که طبق پیش بینی ها امسال پنج میلیون زائر از این مسیرها رهسپار کربلا خواهند شد ،اما از روز گذشته و به دلیل حجم زیاد مسافران و کمبود زیر ساخت های کشور همسایه هم اکنون مرزهای منتهی به معابر خروجی زائران به سمت عراق بسته شده است و گذرنامه ویژه اربعین نیز صادر نخواهد شد.

شرایط پیش آمده مسوولان کشور را بر آن داشته است تا به منظور حفظ امنیت و سلامت زائران تا اطلاع ثانوی از تردد افراد به کشور عراق جلوگیری کنند .

محمد مخبر دزفولی معاون اول رییس جمهور هم که روز گذشته به منظور بازدید از پایانه مرزی شلمچه ، نحوه خدمات رسانی و همچنین تردد زائران اربعین حسینی به خوزستان سفر کرده بود گفت: مشکلی که وجود دارد متناسب نبودن حجم زائران اربعین با زیرساخت‌های کشور همسایه عراق است و با وجود تلاشی که برای فراهم کردن امکانات دارند واقعیت این است که امکانات جوابگوی این وضعیت نیست.

سخنگوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هم در خصوص صدور گذرنامه و برگ تردد گفت: بر اساس تصمیم ستاد مرکزی اربعین از امروز صدور برگ تردد برای سفر به عتبات و تمدید اعتبار گذرنامه های منقضی شده متوقف شد.

سردار مهدی حاجیان روز جمعه در یک گفت و گوی تلویزیونی از ازدحام زائران در مرز ایران و عراق خبر داد و افزود: از امروز هیچ گونه برگ تردد و تمدید گذرنامه برای سفر به عتبات تا اطلاع ثانوی صادر نخواهد شد.

وی اظهارداشت: در پی ازدحام بیش از حد خیل عظیم عاشقان در مرزها برای ورود به کشور عراق و عدم آمادگی طرف مقابل ، مصوبه ای از سوی ستاد مرکزی اربعین منتشر شد.

سردار حاجیان تصریح کرد: پیرو این تصمیم ستاد مرکزی اربعین از امروز روز جمعه صدور برگ گذر ویژه اربعین و تمدید گذرنامه های منقضی شده در کلیه مراکز صدور گذرنامه و دریافت درخواست متقاضیان در مراکز پلیس+۱۰ متوقف شده است.

امنیت و سلامت زائران خط قرمز ماست / درباره بازگشایی مرزها اطلاع رسانی می شود

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در این زمینه گفت: همه مرزهای منتهی به معابر خروجی به عراق به دلیل نگرانی از امنیت و سلامت زائران تا اطلاع بعدی بسته شد.

سید مجید میراحمدی اظهار کرد: به دلیل اتفاقات نگران کننده‌ای که در مرزهای شلمچه و مهران به وقوع پیوست و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد جلسه فوق العاده ستاد مرکزی اربعین با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان مربوط در مرز مهران برگزار شد و وضعیت مرزها بررسی و وقایع، تجزیه و تحلیل شد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور گفت روز جمعه پس از پایان نشست ستاد اربعین در مرز مهران با حضور وزیر کشور در گفت و گویی خبری اظهار داشت : در پی ازدحام و کمبود امکانات در مرزهای عراق با تصمیم ستاد مرکزی اربعین همه مرزهای ششگانه به سمت عراق تا اطلاع بعدی بسته شد.

وی افزود: با توجه گرمای هوا و کثرت جمعیت این تصمیم برای حفظ سلامت و امنیت زائران اتخاذ شده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد: پس از تخلیه پایانه های مرزی و بررسی دیگر شرایط درباره بازگشایی مرزهای تصمیم گیری و به مردم اطلاع رسانی می شود.

درباره باز شدن مرزها تصمیم گیری می شود

عبور زائران اربعین حسینی از پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه در خوزستان، به دلیل بسته شدن مرزهای ایران با عراق، به طور موقت متوقف شدکه این کار به دنبال تصمیم ستاد مرکزی اربعین گرفته شده است.

رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه مرزهای منتهی به معابر خروجی زائران به عراق به دلیل نگرانی از امنیت و سلامت آنها تا اطلاع بعدی بسته شد.

سید مجید میر احمدی افزود: پس از اینکه پایانه‌های مرزی ما تخلیه شد، اوضاع داخلی عراق به لحاظ ازدحام جمعیت بررسی، و درباره چگونگی باز شدن مجدد مرزها تصمیم گیری خواهد شد که اطلاع رسانی خواهد شد.

وی گفت: تلاش می‌شود تنها کسانی که در پایانه‌های مرزی حضور دارند هستند، در ساعات آینده با مدیریت و کنترل اطمینان بخشی یا توجیه شوند که برگردند یا اینکه با شرایط اطمینان بخشی از مرز عبور داده شوند.

میراحمدی اضافه کرد: تصمیم گرفته شد که صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین متوقف شود.

عصر دیروز پایانه مرزی شلمچه شاهد ازدحام زائران اربعین حسینی بود که عبور آنها به دلیل نبود امکانات لازم به ویژه وسایل حمل و نقل برای انتقال آنها از شلمچه به شهرهای مقدس عراق، در ساعاتی دچار وقفه شد.

بسته شدن گذرگاه های مرزی به سمت عراق/ تمدید اعتبار گذرنامه های منقضی شده متوقف شد

زیرساخت‌های عراق برای پذیرش زائران از شلمچه فراهم نیست

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان گفت: زیرساخت‌های مرز شلمچه عراق برای پذیرش زائران اربعین حسینی فراهم نیست و این مرز با دستور ستاد مرکزی اربعین تا اطلاع بعدی بسته است.

نادر عمیدزاده بیان کرد: با توجه به تعداد بالای زائران و کمبود وسیله نقلیه در بخش عراقی مرز شلمچه، این مرز از امروز به طور موقت بسته شده است.

وی با بیان اینکه زائران اربعین حسینی در حال هدایت به طرف موکب‌های منطقه هستند افزود: ۴۰۰ موکب مستقر در پایانه مرزی شلمچه، آماده پذیرایی از زائران هستند.

عمیدزاده تاکید کرد: زائران اربعین پیش از حرکت، از طریق رسانه‌های رسمی از وضیعت پایانه‌های مرزی مطلع شوند و سپس به طرف مرز حرکت کنند.

با تمام توان به زائران خدمت رسانی شده است

استاندار ایلام گفت: ظرفیت های کشور عراق در مقابل امکانات مرز مهران متناسب پذیرش حجم بالای زائران نیست.

حسن بهرام نیا اظهار داشت: به علت گرمای هوا و نیاز مکرر زائران به آب خنک و وسایل خنک کننده، کمبود امکانات در مرز زرباطیه و کندی در ورود زائران از این مرز به خاک عراق، مدیریت جمعیت منتظر را با سختی مواجه کرده بود.

وی تاکید کرد: هرچند مشکلاتی وجود دارد اما با تمام توان به زائران خدمت رسانی شده است و دیشب وزیر کشور به مدت سه ساعت از ورودی پایانه مرزی تا ابتدای پل زائر به طول ۱۱ کیلومتر با زائران پیاده روی کرد و با آنها هم کلام و از مطالبات آنها آگاه شد.

بهرام نیا ادامه داد: با توجه به انبوه جمعیت در مرز مهران، دیشب زایران در شهرهای مختلف استان اسکان موقت شدند و برای مدیریت جمعیت در مهران، به این زائران اجازه حرکت داده نشد تا از فشار انسانی حاصله بر روی مرز کاسته شود.

وی یادآور شد: امروز صبح باتوجه به اینکه از تعداد جمعیت حاضر در مرز مهران به واسطه ورود به عراق کاسته شد، به زائران اجازه تردد و حرکت به سمت مهران داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.