فرستاده آمریکا با مقام اماراتی درباره بحران یمن گفت وگو کرد

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (وام)، «تیموتی لندرکینگ» و «انور قرقاش» درباره حل مسالمت آمیز بحران یمن و توقف رنج‌ها و مشکلات مردم این کشور در ابوظبی گفت وگو کردند.

مشاور دیپلماتیک رئیس امارات، تلاش‌های آمریکا و جامعه جهانی در خصوص بحران یمن را ستود و بر ضرورت اقدام برای حل‌ و فصل مسالمت ‌آمیز بحران این کشور و تقویت فرصت‌های برقراری آتش‌ بس دائمی جهت فراهم کردن زمینه راه‌ حل سیاسی فراگیر تأکید کرد.

قرقاش گفت: جامعه جهانی می‌بایست همه طرف‌های یمنی را به سمت گفت‌ وگوی جدی با مشارکت همه ارکان یمن برای پایان دادن جنگ، خروج یمن از بحران و متوقف کردن درد و رنج ملت یمن سوق دهد.

از سوی دیگر لندرکینگ نیز تلاش‌های امارات متحده عربی برای کاهش درد و رنج ملت یمن و حمایت از تلاش‌های طرف‌های منطقه‌ای و بین ‌المللی برای پایان جنگ در یمن قدردانی کرد.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.