نخست وزیر لبنان: جامعه جهانی هیچ برنامه‌ای برای بازگشت آوارگان سوری ندارد

به گزارش ایرنا از المیادین، میقاتی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد که درباره موضوع آوارگان سوری در کشورش نوشته است، تصریح کرد: لبنان بدون هیچ تأخیری خواستار آغاز اجرای سازوکارهای بین المللی مجاز برای بازگشت آوارگان سوری [به کشورشان] هست.

وی که کشورش با مشکلات عدیده اقتصادی روبرو است، در این باره افزود که شرایط دشواری که لبنان با آن روبروست، مستلزم آن است که رویکردی متفاوت در تعامل با بحران آوارگان سوریه در پیش گرفته شود.

نخست وزیر لبنان اضافه کرد: نمی توان از لبنان خواست به میزبانی شمار زیاد از آوارگان ادامه دهد و ما منتظر راه حل های سیاسی باشیم که هیچ یک از نشانه های آن مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: بار آوارگی امنیت اجتماعی لبنان را تحت الشعاع قرار میدهد و بیم آن داریم که تنش‌ها افزایش یابد که خود بر امنیت کل لبنان تأثیر گذار خواهد بود.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان فروردین ماه گذشته نیز گفته بود: لبنان یازده سال است بار سنگین حضور بیش از یک مییون و هفتصد هزار آواره سوری و همچنین پناهجویان فلسطینی را تحمل می کند،

وی در آن زمان نیز خطاب به جامعه جهانی گفت: وضعیت کنونی ما با گذشته کاملا فرق کرده است زیرا ما اکنون در حال عبور از یکی از بدترین بحران های اقتصادی، مالی، اجتماعی و سیاسی در جهان هستیم.

پیش از سخنان امروز میقاتی «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان نیز تیرماه گذشته تأکید کرد که جامعه بین‌المللی قصدی برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان ندارد و کشورهای بزرگی هستند که به بهانه‌های متعدد، در روند بازگشت آوارگان سنگ‌اندازی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.