بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

بجنورد- ایرنا- تخصیص هشت هزار میلیارد ریال برای تکمیل طرح های بهداشتی، تامین تجهیزات و توسعه مراکز درمانی، جذب پزشک متخصص در مناطق محروم بخشی از اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم طی مدت کوتاه فعالیت خود برای حل مشکلات بهداشتی و درمانی در خراسان شمالی است.

به گزارش ایرنا، دولت سیزدهم در بحبوحه روزهای سیاه کرونایی سکان هدایت کشور را به دست گرفت، ایام تلخی که وضعیت بیمارستان‌ها اسفناک بود و در پرونده کرونای کشور، مرگ روزانه ۷۰۰ نفر هم به ثبت می رسید.

جدای از این امر؛ کمبود سرم، دارو و تخت بیمارستانی امان بیماران را بریده بود و همه با نگرانی به دنبال تزریق قطره چکانی واکسن بودند به گونه ای که هم و غم تمامی شهروندان کاهش سن واکسیناسیون بود و کمتر کسی توقع نگاه جامع دولت برای رفع دیگر مشکلات بهداشتی استان ها را داشت، اما دولت مردمی جدای از اقدامات جهادی اش برای کاهش چشمگیر مرگ های کرونایی به مدد واکسیناسیون عمومی، از اقدامات زیرساختی حوزه سلامت نیز برای ارتقای شاخص های بهداشت و درمان استان ها غافل نشد و هم راستا با مهار کرونا سایر حوزه‌های سلامت را نیز مورد توجه قرار داد.

در واقع دولت سیزدهم در این مدت کم با وجود درگیری کشور با بحرانی به نام کرونا علاوه بر بستن پرونده روزهای تلخ کرونایی، اقدامات امید آفرینی نیز با تخصیص اعتبار برای ساخت بیمارستان رازوجرگلان، تجهیز مرکز درمان ناباروری، بهره برداری از مرکز تکامل کودکان در کلینیک ویژه امام علی(ع) بجنورد، پوشش ۱۰۰ هزار نفری بیمه سلامت و جذب پزشکان متخصص در مناطق محروم خراسان شمالی انجام داده است تا این استان با جمعیت حدود یک میلیونی گام های موثری برای نزدیکی به شاخص های کشوری سلامت بردارد.

عملکرد دولت مردمی سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان خراسان شمالی را در ۲ حوزه می توان مورد ارزیابی قرار داد، ابتدا در خصوص تامین نیازها و تجهیزات مراکز درمانی دولتی در یکسال اخیر و دوم نیز به برنامه ریزی ها و مصوبات سفر استانی رییس جمهور که در این حوزه باز می گردد.

تجهیز تنها مراکز درمان ناباروری

با وجود اجرای سیاست های انگیزشی برای افزایش جمعیت و تلاش ها برای توسعه ارایه خدمات درمانی در کشور، خراسان شمالی همچنان از مرکز درمانی ناباروری مجهز محروم بود و زوج های جوان در مسیر درمان ناباروری مجبور بودند به استان های دیگر از جمله مشهد، تهران و استان های شمالی سفر کنند و جدا از سختی های سرگردانی در این استانها، متحمل پرداخت هزینه های بسیاری نیز شوند.

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

ساختمان مرکز درمان ناباروری در سال ۱۳۹۷ احداث و بخشی از تجهیزات این مرکز تهیه شده بود اما به‌دلیل نبود تجهیزات، خدمات ارایه شده در آن مرکز درمانی به روش ابتدایی و "آی یو آی" بود که با توجه به اهمیت امر جوانی جمعیت و رویکرد جهادی دولت در تخصیص اعتبارت، تجهیزات این مرکز درمانی بعد از سال ها بلاتکلیفی خریداری شد تا دیگر زوج های جوان برای فرزندآوری آواره استان های دیگر و متحمل هزینه های گزاف نشوند.

سرپرست معاونت درمان در این خصوص می گوید: بالاخره با رویکرد جهادی دولت در حوزه بهداشت و درمان تجهیزات تنها مرکز درمان ناباروری استان خریداری شد و این مرکز فعالیت خود را تا پایان شهریورماه سالجاری با تست بر روی نمونه‌های حیوانی آغاز خواهد کرد.

دکتر علی عفتی‌زاده می افزاید: سایر تجهیزات مورد نیاز این مرکز نیز با تامین اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی در حال خرید است و در روزهای آینده تکمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه این مرکز در ابتدا با تست بر روی نمونه‌های حیوانی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، می گوید: این امر تا پایان ماه جاری محقق و اواخر آبان ماه سالجاری نیز خدمات تخصصی درمان ناباروری برای زوج های نابارور استان ارایه خواهد شد.

بهره برداری از مرکز درمانی تکامل کودکان

سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی خراسان شمالی در این خصوص می گوید: مرکز تکامل کودکان در کلینیک ویژه امام علی(ع) بجنورد نیز با هدف پوشش مداخله و درمان به موقع اختلالات مربوط به رشد و تکامل و افزایش درصد پوشش خدمات غربالگری تکامل کودکان در سطح استان راه‌اندازی شده است.

دکتر محمدرضا اکبری می افزاید: خراسان شمالی هم اینک جزو ۹ استانی است که از مرکز درمانی تکمل کودکان برخوردار شده است که این امر نتیجه نگاه عدالت محور دولت در حوزه بهداشت و درمان است.

وی گوید: ویزیت کامل کودکان ارجاع شده دارای اختلال تکاملی از مراکز جامع سلامت شهری و روستایی استان توسط تیم پزشکی شامل فوق تخصص کودکان، شنوایی سنج، بینایی سنج، فیزیوتراپیست، کار درمان و روانشناس در این مرکز انجام می‌شود.

اکبری با اشاره به هزینه ۷۷ میلیاردی دولت برای تامین داروهای مکمل در یکسال اخیر، اضافه می کند: این میزان اعتبار برای تامین داروهای مکمل در مراکز بهداشت شهری و روستایی استان هزینه شد که بیشتر آن در مناطق روستایی بود.

وی می گوید: از ۷۷ میلیارد ریال، ۵۵ میلیاد ریال برای تامین مکمل های دارویی در مراکز بهداشت روستایی هزینه شده است.

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

جذب ۶۵ متخصص در مناطق محروم

یکی از مهمترین چالشهای بهداشت و درمان کشور، کمبود پزشک در مناطق کم برخوردار و محروم بود که با رویکرد توزیع عادلانه خدمات درمانی و بهداشت دولت از ابتدای آغاز به کار این دولت سیزدهم تاکنون ۶۵ متخصص در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه جذب شدند که بخش زیادی از آن در مناطق کم برخوردار است.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این خصوص می گوید: این نیروهای متخصص با تعامل سازنده حوزه درمان این دانشگاه و پیگیری‌های مستمر در سطح وزارت متبوع در رشته های مختلف داخلی، جراحی، اطفال، نورولوژی قلب و دیگر تخصص ها جذب شدند.

دکتر علی عفتی زاده می افزاید: برای توزیع عادلانه خدمات پزشکی و درمانی در سطح استان، رویکرد جدید دانشگاه علوم پزشکی استان این بود که حداقل از هر رشته پایه تخصصی، داخلی، اطفال، جراحی و بیهوشی دو پزشک متخصص در بیمارستان شهرستانها وجود داشته باشد تا خدمات حوزه سلامت مداوم ارائه شود.

وی ادامه می دهد: هم اکنون با حضور این پزشکان متخصص در شرایط محرومیت استان، نیاز درمانی و دسترسی مردم به متخصص تا حدود زیادی رفع شده و برای تامین کامل نیاز استان در راستای حضور متخصصان بیشتر، پیگیری‌های لازم با وزارت بهداشت انجام شده است.

عفتی زاده همچنین از بهره‌مندی شهرستان گرمه و جاجرم از متخصص قلب به صورت تمام وقت خبر می دهد و می گوید: تا پیش از این، بیماران قلبی شهرستان گرمه و جاجرم توسط متخصص داخلی ویزیت و در موارد نیاز به شهرستان‌های هم‌جوار اعزام می‌شدند.

وی می گوید: با پیگیری‌های مداوم در معاونت درمان دانشگاه توانستیم پوشش کامل تخصص قلب را در تمام روزهای ماه به بیمارستان جوادالائمه شهرستان جاجرم اضافه کنیم.

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

پوشش ۱۰۰ هزار نفری بیمه سلامت

یکی از سیاست‌ها و استراتژی‌های مهم دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود تاکنون توجه به اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد بود تا با این اقدام بتواند بخشی از مشکلات آنها را حل کند که در این مسیر برقراری «بیمه رایگان» افراد فاقد بیمه از مهمترین اقداماتی بود که به اجرا گذاشته شد.

گسترش چتر بیمه‌ای و پوشش بیمه همگانی به عنوان دو موضوع مهمی بود که در خراسان شمالی نیز مورد توجه خاصی گرفت به گونه ای که در یکسال اخیر۱۰۰ هزار نفر از شهروندان این استان که هیچ بیمه‌ای نداشتند، به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی در این خصوص به خبرنگار ایرنا می گوید: طرح بیمه سلامت همگانی از افتخارات دولت سیزدهم است و در این زمینه فعالیت های کاربردی و مهمی انجام شده است.

دکتر محسن رعنایی می افزاید: روستاییان، عشایر و شهروندان ساکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جامعه هدف طرح بیمه سلامت همگانی را تشکیل می دهند که این افراد حق بیمه پرداخت نمی کنند.

وی یادآور می شود: ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت خراسان شمالی زیر پوشش بیمه سلامت همگانی قرار دارند که از مجموع این تعداد ۶۰۰ هزار نفر به صورت رایگان از مزایای این سازمان بیمه ای بهره مند شده اند.

رعنایی تصریح می کند: طرح بیمه سلامت همگانی در راستای حمایت از افرادی که زیر پوشش هیچ گونه بیمه ای نیستند در این استان اجرا می شود و این افراد از طریق دفاتر پیشخوان طرف قرارداد و یا سامانه خدمات شهری بیمه سلامت ثبت نام می کنند و زیر پوشش این سازمان بیمه گر قرار می گیرند

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی می گوید: افرادی که در طرح بیمه سلامت همگانی ثبت نام می کنند در سه ماه ابتدایی به صورت رایگان زیر پوشش بیمه سلامت استان قرار می گیرند و بعد از این مدت در آزمون «وسع» (بررسی استطاعت مالی) رصد می شوند و با توجه به نوع دهک از خدمات رایگان و تخفیف های ۵۰ تا ۹۰ درصدی بیمه بهره‌مند می شوند.

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

در این میان دولت سیزدهم با سفر علاج بخش خود و تخصیص ۸ هزار میلیارد اعتبار برای پروژه های بهداشت و درمان خراسان شمالی، امیدها را برای ارتقای شاخص های سلامت استان دو چندان کرده است و حال چشم مردم این استان به همت مسئولان استانی دوخته شده است که اعتبارات سفر رییس جمهور را پیگیری و هرچه زودتر برای جذب آن وارد عمل شوند.

هدیه دولت/ تخصیص ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار

گنجینه فرهنگ ها دوم تیرماه سالجاری میزبان سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به این استان بود، سفری که به گفته مسوولان ارشد استانی رهاوردی برابر ۱۲ برابر بودجه یکسال خراسان شمالی در پی داشت تا دولت انگیزه این استان حدودا یک میلیون نفری را برای ارتقای شاخص های سلامت دوچندان کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار در سفر رییس جمهور برای حدود ۲۰۰ پروژه در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان تخصیص یافت.

دکتر سیدجواد پورنقی می افزاید: این میزان اعتبار برای تکمیل و تجهیز بیمارستان های استان، تکمیل دانشکده ها، پایگاه های فوریت، مراکز بهداشت و افزایش تخت های بیمارستانی هزینه خواهد شد و جهشی در ارتقای شاخص های سلامت استان به دنبال خواهد داشت.

وی اضافه می کند: همچنین در این سفر مجوز کمیسیون ماده ۲۳ برخی از پروژه های درمانی نیز اخذ شد که این امر به روند ارتقای شاخص های سلامت استان سرعت می بخشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ادامه می دهد: بیمارستان پورسینای آشخانه و بیمارستان ۶۴ تخت خوابی رازوجرگلان از پروژه های درمانی مطرح در این سفر بودند که اعتبار خوبی برای تکمیل و تسریع در ساخت آنها مصوب شد.

پورنقی با بیان اینکه عدالت و گسترش خدمات سلامت از رویکردهای دولت سیزدهم است، می گوید: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت بهداشت، برقراری عدالت در حوزه سلامت است به گونه ای که در سفر رییس جمهور به استان نیز اعتبارات خوبی برای این حوزه از مناطق محروم و مرزی استان در نظر گرفته شد تا در هر منطقه ای با توجه به میزان جمعیت، به مردم خدمات بهداشتی ارایه شود

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

تحقق رویای درمانی مرزنشینان/ ۱۱۳ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت بیمارستان

گرچه خراسان شمالی دارای ۹ بیمارستان و یکهزار و ۴۴۴ تخت بیمارستانی است اما هنوز شهرستانی در این استان وجود دارد که از نعمت خدمات درمانی محروم و اهالی آن برای دریافت ساده ترین خدمات درمانی مسیر ۱۲۰ کیلومتری تا مرکز استان را طی می کنند.

براساس اطلاعات آماری موجود؛ شهرستان رازوجرگلان در رده محروم‌ترین شهرهای کشور قرار دارد و مردم ترکمن نشین این خطه که تاکنون از نعمت خدمات درمانی محروم بودند که در بیست و ششمین سفر استانی رییس جمهور با اختصاص اعتبار مناسب به راه اندازی این مرکز درمانی امیدوار شدند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در سفر استانی رییس جمهور به خراسان شمالی از اختصاص ۱۱۳ میلیارد تومان اعتبار به ساخت بیمارستان رازوجرگلان خبر داد و گفت: ۳۳ میلیارد تومان از محل بودجه سال جاری و ۸۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر استانی دولت، با تخصیص ۱۰۰ درصدی، به ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان مرزی راز و جرگلان اختصاص می یابد.

دکتر بهرام عین اللهی با تاکید بر لزوم حل مشکلات درمانی مردم این خطه مرزی در کوتاهترین زمان ممکن اظهار داشت: به کارگیری پیمانکار جهادی برای ساخت این بیمارستان ضروری است و البته نظارتی همه جانبه و مستمر نیز باید تا پایان مرحله ساخت این بیمارستان صورت گیرد.

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

ارتقای بیمارستان پورسینا آشخانه/ تخصیص ۸۰ میلیارد تومان اعتبار

بیمارستان پورسینای در شهرستان مانه و سملقان هم اکنون ۳۲ تختخوابی است و شمار پزشکان و کادر متخصص آن نیز بر اساس شمار تخت ها، تعیین و تامین شده است اما این نیروها و امکانات جوابگوی نیازهای مردمی نیست که با در سفر استانی دولت، ۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای ارتقای این مرکز درمانی تخصیص یافت.

معاون وزیر بهداشت نیز در سفر خود به این شهرستان از توسعه فاز اول این مرکز درمانی تا پایان سالجاری خبر داد و گفت: پروژه ارتقای بیمارستان پورسینای آشخانه به ۹۶ تختخواب نیاز منطقه است که اجرای پروژه توسعه‌ای آن به دلایل مختلف فنی و غیرفنی با تاخیر غیرمنطقی مواجه شده بود که خوشبختانه اخیرا روند اجرای آن از سر گرفته شد.

دکتر بهروز رحیمی افزود: با نگاه خوب دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی به حوزه سلامت و نمایندگان مجلس این پروژه به عنوان یکی از کارهای مهم و اساسی وزارت بهداشت در شهرستان مانه و سملقان، مورد توجه ما قرار دارد.

وی تصریح کرد: تامین پزشک متخصص از دیگر دغدغه ها برای این پروژه است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خود را متعهد به رفع این دغدغه می داند.

بهبودی بهداشت‌ودرمان خراسان‌شمالی با اقدامات علاج‌بخش دولت سیزدهم

خراسان شمالی دارای ۱۱ بیمارستان و هزار و ۴۴۴ تخت بیمارستانی است و هم اکنون پنج هزار نفر در حوزه سلامت این استان خدمت رسانی می کنند.

در این استان ۸۶۳ هزار نفری، ۳۶۰ پزشک عمومی و ۲۵۰ پزشک متخصص فعالیت دارند.

 • جذب ۳۷ میلیارد تومان اعتبار محرومیت زدایی در حوزه بهداشت خراسان شمالی

  جذب ۳۷ میلیارد تومان اعتبار محرومیت زدایی در حوزه بهداشت خراسان شمالی

  بجنورد- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: امسال ۳۷ میلیارد…

 • بهره برداری از تنها بیمارستان رازوجرگلان، نیازمند تامین نیروی انسانی

  بهره برداری از تنها بیمارستان رازوجرگلان، نیازمند تامین نیروی انسانی

  بجنورد- ایرنا- بهره برداری از بیمارستان شهدای ارتش شهرستان مرزی رازوجرگلان خراسان شمالی بدلیل…

 • تدارک اعزام ۱۰۰دستگاه اتوبوس به ۲ مرز خوزستان در کشور عراق

  تدارک اعزام ۱۰۰دستگاه اتوبوس به ۲ مرز خوزستان در کشور عراق

  آبادان – ایرنا – رییس ستاد مرکزی اربعین گفت : ۵۰ دستگاه اتوبوس برای…

 • آبرسانی به زائران اربعین از کنگاور ورودی کرمانشاه تا مرز خسروی

  آبرسانی به زائران اربعین از کنگاور ورودی کرمانشاه تا مرز خسروی

  قصرشیرین- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: آبرسانی…

 • معاون وزیر کار: صنعت آی‌تی ۵۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند

  معاون وزیر کار: صنعت آی‌تی ۵۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند

  گرگان – ایرنا – معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان…

 • استاندار کرمانشاه از کمک به طرف عراقی برای انتقال زائران از پایانه خسروی خبر داد

  استاندار کرمانشاه از کمک به طرف عراقی برای انتقال زائران از پایانه خسروی خبر داد

  قصرشیرین- ایرنا- استاندار کرمانشاه با اعلام اینکه تا ظهر امروز بیش…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.